لطفا چند لحظه صبر کنید ...

دندان عقل چیست و خطرات نگهداشتن دندان عقل نهفته

  • تعداد دیدگاه ها: 0
  • تاریخ انتشار: 01/02/17

دهان شما در طول زندگی شما تغییرات زیادی را تجربه می کند. یکی از نقاط عطف دندانپزشکی که معمولاً بین 17 تا 21 سالگی اتفاق می‌افتد، ظاهر شدن دندان آسیاب سوم است. از لحاظ تاریخی، این دندان‌ها را دندان عقل می‌نامند، زیرا در سنین بالغ‌تری روی می‌دهند.

جایگاه دندان عقل در دهان

دندان عقل نام دیگری برای هر یک از چهار دندان آسیاب سوم است که در دندان های دائمی (دندان های بالغ) یافت می شود. این دندان ها آخرین یا خلفی ترین دندان ها در قوس دندانی هستند.

تعداد دندان عقل و زمان رشد

اگرچه اکثر مردم دندان عقل دارند، اما ممکن است برخی یا تمام دندان های آسیاب سوم هرگز رشد نکنند. همچنین ممکن است فردی بیش از چهار دندان  داشته باشد. در بسیاری از افراد، دندان‌ های عقل به دلیل نهفته شدن (به طور معمول از طریق لثه بیرون نمی‌آیند) در زیر بافت لثه دیده نمی‌شوند.

چگونه بفهمم دندان عقل دارم؟

با معاینه دهان و یافتن سه دندان آسیاب دائمی در هر ربع دندان می توان فهمید که آیا دندان دارید یا خیر. با این حال، اگر دندان در زیر بافت نهفته باشد، وجود دندان باید با رادیوگرافی تأیید شود. رادیوگرافی پانورامیک معمولاً اشعه ایکس ترجیحی برای ارزیابی زاویه رویش و وضعیت رشد دندان است.

سن بیرون آمدن دندان عقل

بیشتر دندان ‌های عقل را می ‌توان در اوایل بزرگسالی، بین سنین 16 تا 23 سالگی، رویش از طریق لثه مشاهده کرد. گاهی اوقات، فرد قبل از اینکه بتواند آنها را در دهان خود تجسم کند، تأثیرات دندان عقل را احساس می‌کند.

تاثیرات دندان عقل قبل از بیرون آمدن از لثه

رویش  این دندان معمولا باعث ایجاد احساس فشار یا ضربان شدید در پشت فک می شود. دندانپزشک عمومی شما اغلب می تواند وضعیت این دندان های در حال رویش را به شما اطلاع دهد.

آیا همه دندان های عقل نیاز به کشیدن دارند؟

همه دندان های عقل نیازی به کشیدن ندارند. هنگامی که  این دندان بدون آسیب رساندن به دندان مجاور به طور تمیز از طریق بافت بیرون می ‌زند، تا زمانی که فرد قادر به مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و تمیز کردن کامل آن باشد، می‌توان  این دندان را بدون نگرانی در دهان نگه داشت. وضعیت دندان عقل در سنین 16 تا 23 سالگی بسیار تغییر می کند. ضروری است که دندان عقل به طور منظم توسط متخصص دندانپزشکی معاینه شود تا تشخیص و نحوه عمل مناسب در این گروه سنی مشخص شود.

التهاب لثه براثر دندان عقل

اگر فلپ کوچکی از بافت لثه متورم وجود داشته باشد که به سختی پشت دندان را می پوشاند، ممکن است فرد در اثر گاز گرفتن آن بافت لثه دچار درد شود. اگر فضای کافی برای  این دندان  وجود داشته باشد، می توان بافت لثه را از پشت دندان جدا کرد تا این مشکل برطرف شود. تغییر زاویه مسواک زدن و افزایش دفعات نخ دندان کشیدن هم در جلو و هم در پشت دندان  می تواند به حفظ سلامت بافت لثه کمک کند و از پتانسیل التهاب لثه دردناک یا عفونت اطراف دندان  جلوگیری کند.

آیا دندان عقل در جویدن کمک می کند

زمانی که دندان عقل به درستی از بیرون بیاید، می تواند به جویدن کمک کند. طبیعی است که هنگام ظاهر شدن  این دندان کمی احساس ناراحتی کنید

عدم فضای کافی برای بیرون آمدن دندان

اگر دندان عقل فضای کافی برای رویش وجود نداشته باشد یا در موقعیت نامناسبی قرار بگیرد، می تواند منجر به مشکلات شود. اگر دندانپزشک شما می گوید دندان  شما نهفته است، به این معنی است که آنها در فک یا زیر لثه شما گیر کرده اند.

مشکلات دندان عقل نهفته

دندان‌های عقلی که در موقعیت مناسبی قرار نگرفته ‌اند می ‌توانند باعث مشکلاتی شود:

  1. به دام افتادن غذا شوند. که به باکتری های ایجاد کننده حفره مکانی برای رشد می دهد.
  2. دندان های عقلی که به درستی در نیامده اند، که می تواند نخ دندان کشیدن بین دندان های عقل و دندان های آسیاب کنار آنها را دشوار کند.
  3. دندان های عقل که تا حدی از بین رفته اند می توانند به باکتری ها جایی برای ورود به لثه بدهند و محلی برای عفونت ایجاد کنند. همچنین ممکن است منجر به درد، تورم و سفتی در فک شود.
  4. دندان عقل نهفته می تواند کیست روی دندان نهفته یا نزدیک آن ایجاد کند. این می تواند به ریشه دندان های مجاور آسیب برساند یا استخوانی که از دندان های شما حمایت می کند را از بین ببرد.

چرا ممکن است نیاز به کشیدن دندان عقل خود داشته باشید؟

هر بیمار منحصر به فرد است، اما به طور کلی، زمانی که شواهدی از تغییرات در دهان وجود دارد مانند:

درد

عفونت

کیست ها

تومورها

آسیب به دندان های مجاور

بیماری لثه

پوسیدگی دندان (در صورت عدم امکان یا مطلوب ترمیم دندان)

دندانپزشک شما همچنین ممکن است برداشتن دندان عقل را به عنوان بخشی از درمان بریس یا سایر مراقبت های دندانی توصیه کند.

آیا دندان عقل خود را حفظ می کنید؟

دندان‌های عقلی که برداشته نشده‌اند باید به مراقبت ادامه دهند زیرا احتمال ایجاد مشکلات در آینده همچنان وجود دارد. با افزایش سن، افراد در معرض خطر بیشتری برای مشکلات سلامتی قرار می گیرند – و این شامل مشکلات بالقوه این دندان  آنها می شود. حتما از نخ دندان دور دندان عقل خود استفاده کنید و به طور منظم به دندانپزشک خود مراجعه کنید. مراجعه منظم به دندانپزشک به دندانپزشک شما اجازه می دهد تا دندان عقل و سلامت کلی دندان شما را ارزیابی کند.

نتیجه تحقیقی در کشور سوئد روی دندان عقل

به طوری که حدود 72 درصد از افراد 20 تا 30 ساله سوئدی حداقل یک دندان آسیاب نهفته دارند. دندان عقل نهفته به دلیل کمبود فضا، انسداد یا موقعیت غیر طبیعی ایجاد می شود و می تواند باعث بیماری التهابی دندان شود که با درد و تورم دندان های عفونی ظاهر می شود و ممکن است دندان ها و استخوان مجاور را از بین ببرد.

نتیجه کلی آزمایش کوهورت روی جامعه مورد مطالعه

سه مطالعه کوهورت نشان داده است که 30 تا 60 درصد از افرادی که قبلاً دندان عقل نهفته بدون علامت داشتند، بین 4 تا 12 سال پس از ثبت نام در مطالعه، یک یا چند دندان عقل خود را به دلیل علائم یا بیماری کشیدند. در یک مطالعه کوهورت دیگر، درصد بالایی (25%) از افرادی که دندان عقل بدون علامت داشتند، به بیماری پریدونتال مبتلا بودند، همانطور که اعماق کاوش بیشتر از 5 میلی متر نشان می دهد. عمق پروب می تواند نشانگر وضعیت پریدونتال در آینده باشد.

اتفاق پریدونتال در آزمایش کوهورت

یک مطالعه کوهورت نشان داد که 40 درصد از افرادی که دندان عقل بدون علامت با عمق پروب بیش از 4 میلی متر داشتند، پیشرفت بالینی قابل توجهی در وضعیت پریودنتال (افزایش عمق پروب بیش از 2 میلی متر) در 24 ماه بعد داشتند. همین مطالعه همچنین نشان داد که برای افرادی که دندان عقل با عمق پروب کمتر از 4 میلی متر دارند، تنها 3 درصد از دندان ها پیشرفت بیماری پریدونتال را نشان دادند.

ضرورت کشیدن دندان عقل

شرایط خاصی وجود دارد که در آن کشیدن  این دندان  کاملا ضروری است. این دندان  ممکن است با زاویه‌ای بیرون بیاید که دندان‌های آسیاب مجاور تمیز و عاری از پوسیدگی دندان دشوار شود. گاهی اوقات موقعیت این دندان باعث ایجاد پاکت‌های پریودنتال عمیق، بیماری لثه یا فرورفتگی در اطراف دندان مجاور می‌شود و باید قبل از وارد شدن آسیب بیش از حد به دندان‌های آسیاب دوم بسیار مهم‌تر، برداشته شود.

آیا پر کردن یا عصب کشی دندان عقل منطقی است؟

با در نظر گرفتن موقعیت خلفی دندان عقل روییده، تمیز نگه داشتن این دندان ها اغلب دشوار است. اگر دندان‌های عقل دچار پوسیدگی می‌شوند، معمولاً بهتر است به جای برداشتن پوسیدگی و ثابت کردن دندان‌های عقل با پر کردن، کانال‌های ریشه یا تاج دندان، آن‌ها را بکشید. این درمان‌ها که برای بقیه دندان‌ها نشان داده می‌شوند، اغلب در درمان این دندان به دلیل قرار گرفتن در پشت دهان موفقیت کمتری دارند.

اپرکولوم و عفونت روی دندان های نیمه نهفته

در صورتی که دندان تا حدی از بافت لثه بیرون بیاید و باعث التهاب و/یا عفونت شود، به این عارضه دندان عقل نیمه رویش یا نیمه نهفته گفته می شود. رشد بافت نرم روی یک دندان عقل نیمه رویش یافته به عنوان اپرکولوم نامیده می شود. اگر باکتری در زیر اپرکولوم گیر کند، عفونتی به نام پریکورونیت ایجاد می شود.

علائم و نشانه های دندان عقل عفونی چیست؟

پریکرونیت یکی از رایج ترین نشانه ها برای کشیدن اورژانسی دندان عقل است و معمولا زمانی اتفاق می افتد که فضای کافی برای تمام دندان های فک پایین وجود نداشته باشد. علائم عفونت قرمز، بافت لثه متورم در پشت آخرین دندان آسیاب قابل مشاهده، طعم/بوی بد، درد همراه با گاز گرفتن در دندان‌های عقب و گاهی تراوش و تخلیه چرک از ناحیه است. گاهی اوقات، عفونت منجر به تورم بافت لثه، گونه یا سایر مناطق اطراف ناحیه آسیب دیده فک می شود. تورم می تواند به ساختارهای مجاور فشار وارد کند و می تواند به گوش آسیب برساند و باعث گوش درد شدید شود. گاهی اوقات عفونت گوش یا عفونت سینوس می تواند باعث دردی شود که به دندان ها نیز سرایت می کند، بنابراین بسیار مهم است که هر زمان که مشکوک به عفونت باشد معاینه شوید.

اگر دندان عقل درد می کند و نمی توان آن را فورا کشید

اگر تورم، عفونت، مشکل در بلع یا تنفس، تب یا درد شدید وجود دارد، باید اولویت را به بیرون آوردن دندان عقل در اسرع وقت داده شود. ممکن است آنتی بیوتیک ها برای کمک به جلوگیری از بدتر شدن یا گسترش عفونت برای مدت کوتاهی تجویز شوند. دهانشویه با آب نمک گرم یا دهان شویه ضد باکتری و مسکن می توانند به عنوان درمان کوتاه مدت برای دندان درد استفاده شوند تا زمانی که درمان قطعی تری به دست آید

آیا درمان های خانگی برای درمان درد دندان عقل موثر است؟

انواع درمان های خانگی برای کمک به دندان عقل علامت دار پیشنهاد شده است. در حالی که درمان‌ های خانگی در صورت استفاده برای تسکین موقت می ‌توانند مفید باشند، اما جایگزینی برای جستجوی تشخیص و درمان مناسب از دندانپزشک یا جراح دهان مجاز نیستند. با استفاده طولانی‌مدت، آنها در واقع می‌توانند با کم‌تر نشان دادن علائم، وضعیت را بدتر کنند، در حالی که اجازه می ‌دهند منبع عفونت، پوسیدگی دندان یا درد افزایش یابد تا زمانی که گسترش یابد یا عواقب شدیدتری ایجاد کند.

در شرایط خاص، درمان‌های خانگی می‌تواند مفید باشد

روغن میخک: روغن میخک حاوی اوژنول است که یک عامل بی حس کننده طبیعی است. چند قطره را روی یک گلوله پنبه بریزید و آن را در مجاورت ناحیه ایجاد کننده درد قرار دهید. اگر برای مدت طولانی استفاده شود، می تواند باعث تحریک یا سوختگی زبان یا سایر بافت ها شود و درد به زودی پس از برداشتن میخک عود می کند.

آب شور: آب شور اثر پاک کنندگی دارد که با عفونت های باکتریایی مبارزه می کند. اگر دندان مبتلا به پریکورونیت یا نوع دیگری از آبسه باشد، شستشو با آب نمک می تواند به تمیز کردن ناحیه عفونی کمک کند تا زمانی که منبع آن درمان شود. مقدار کمی نمک را در آب گرم حل کرده و به مدت 30 ثانیه یک تا دو بار در روز بچرخانید. این همچنین می تواند پس از برداشتن دندان عقل کمک کند تا حفره ها را از زباله و عفونت پاک نگه دارد. اگر منبع دندان عقل نامناسب یا پوسیده باشد، آب نمک برای همیشه عفونت را درمان نمی کند.

سیر: سیر همچنین مانع از رشد باکتری هایی می شود که باعث عفونت می شوند. یک خمیر با سیر و نمک خرد شده درست کنید و آن را روی ناحیه مشکل دار بمالید تا به کنترل عفونت کمک کند تا زمانی که دندانپزشک بتواند این بیماری را تشخیص دهد. تحمل بوی تند سیر برای مدت طولانی دشوار است.

چایی کیسه ای و کمک به بهبود

چای کیسه ای: انواع مختلف چای دارای خواص طبیعی هستند که می توانند به مشکلات مرتبط با درد و کشیدن دندان کمک کنند. چای نعناع خاصیت بی‌حسی دارد و می‌تواند با قرار دادن یک چای کیسه‌ای خنک شده روی محل درد، درد را به طور موقت تسکین دهد. چای سیاه حاوی اسید تانیک است که با ایجاد لخته به توقف خونریزی کمک می کند. اگر دندان عقل کشیده شده است و بعد از یک ساعت خونریزی با فشار متوقف نمی شود، یک چای کیسه ای مرطوب شده را روی محل خونریزی قرار دهید و به آرامی گاز بگیرید تا فشار وارد شود.

کشیدن دندان عقل چگونه انجام می شود؟

هنگامی که مشخص شد که دندان مشکل دارد، معمولاً کشیدن دندان توسط جراح دهان یا دندانپزشک عمومی واجد شرایط انجام می شود. بی حسی موضعی برای اطمینان از کشیدن دندان بدون هیچ گونه ناراحتی عمده انجام می شود. بسیاری از افراد آرام‌بخش آگاهانه را انتخاب می‌کنند (در حالت خواب‌آلود قرار می‌گیرند که سیگنال‌های درد مسدود می‌شوند) بنابراین حافظه کمی از کشیدن دندان  دارند یا اصلاً خاطره ندارند. سپس یک جراحی جزئی انجام می شود که در آن بافت و استخوان اطراف این دندان برداشته می شود تا دندان به طور تمیز از حفره خارج شود. ممکن است چندین بخیه برای بستن محل جراحی و بهبود بافت پوشاننده لازم باشد.

زمان نقاهت بعد از کشیدن دندان عقل چقدر است؟

بهبودی اولیه و بهبودی از کشیدن دندان معمولاً در حدود سه تا پنج روز اتفاق می افتد. با توجه به عمل جراحی انجام شده، خونریزی خفیف (تراوش) از محل طبیعی است. خونریزی جزئی (تراوش) پس از استخراج باید پس از 24 ساعت اول کاهش یابد. هنگامی که بیهوشی از بین می رود، ممکن است سفتی فک، مشکل در باز کردن دهان در تمام طول مسیر و مقداری درد وجود داشته باشد. داروهای ضد درد اغلب برای کمک به هر گونه علائم و ناراحتی پس از عمل تجویز می شود. ممکن است برای برخی از بیماران آنتی بیوتیک تجویز شود.

مراقبت های بعد از کشیدن دندان عقل

از بیمار خواسته می شود تا چند روز غذاهای نرم بخورد و سه تا چهار روز پس از جراحی از مصرف غذاهای تند، مصرف دخانیات و الکل و ورزش بیش از حد خودداری کند. یکی از مهم ترین نکاتی که باید به خاطر بسپارید این است که پس از کشیدن دندان عقل از سیگار کشیدن خودداری کنید. سیگار روند بهبودی را به تاخیر می اندازد و احتمال درد و عوارض بعد از عمل را افزایش می دهد. بهترین درمان برای درد پس از کشیدن، استراحت و دادن زمان برای بهبودی ناحیه است. رعایت دستورالعمل های بعد از عمل جراح برای به حداقل رساندن هرگونه عارضه مهم است. بهبود کامل لثه ممکن است سه تا چهار هفته طول بکشد.

بعد از درآوردن دندان عقل چه بخورم؟

در حالی که غذا خوردن در چند روز اول پس از کشیدن دندان سخت است، مهم است که وعده های غذایی را حذف نکنید و برای کمک به حفظ قدرت و بهبود سریع تر، تغذیه مناسبی داشته باشید. در یکی دو روز اول، بهتر است بیشتر غذاها یا مایعات نرم مانند اسموتی، ماست، شیک، غذاهای پوره شده، سوپ، پودینگ و غیره مصرف کنید. همچنین از غذاهایی که ممکن است در حفره عصاره گیری گیر کنند مانند آجیل، برنج، دانه ها و ذرت بوداده باید اجتناب شود. با شروع بهبودی نواحی استخراج، غذاهای معمولی که نیاز به جویدن دارند می توانند به آرامی بسته به راحتی فرد به رژیم غذایی بازگردانده شوند.

عوارض احتمالی کشیدن دندان عقل چیست؟

اگرچه بهبودی پس از عمل معمولاً بدون حادثه است، اما ممکن است مشکلاتی رخ دهد. شایع ترین عارضه نامطلوب کشیدن دندان عقل، حفره خشک یا استئیت آلوئولی است. این وضعیت زمانی ایجاد می شود که لخته خون در محل جراحی به طور تصادفی از جای خود خارج شود و استخوان در معرض دید باقی بماند. هنگامی که این اتفاق می افتد، استخوان در امتداد حفره استخراج می تواند ملتهب و دردناک شود. اگر این اتفاق بیفتد، یک حفره خشک معمولاً بین دو تا پنج روز پس از استخراج ایجاد می‌شود و بوی/طعم بدی همراه با درد ضربان‌دار دائمی در دهان ایجاد می‌کند. این عارضه به راحتی قابل درمان است و اغلب با یک داروی بسته بندی شده یا تحریک لخته خون جدید به سرعت برطرف می شود.

آسیب به عصب آلوئولار تحتانی در اثر جراحی دندان عقل

عوارض جدی تر نادر است اما می تواند شامل آسیب به عصب آلوئولار تحتانی مجاور برای این دندان در پایین دهان (فک پایین)، سوراخ شدن سینوس برای دندان عقل در بالای دهان (فک بالا)، آسیب به دندان های مجاور، بی حسی طولانی مدت باشد. یا تغییر احساس زبان، لب یا بافت لثه (پارستزی)، یا مشکلات مفصل گیجگاهی فکی در نتیجه ضربه به این ناحیه. خطرات احتمالی کشیدن دندان باید با دندانپزشک بررسی شود.

نتیجه گیری کلی

اگر دندان عقل در معرض خطر تلقی شود، برداشتن دندان در سنین نوجوانی برای کشیدن دندان در اواخر بزرگسالی مفید است. روش استخراج و بهبودی هر دو با افزایش سن دشوارتر می شود. بحث با دندانپزشک در مورد وضعیت این دندان و جدول زمانی برای کشیدن دندان مهم است و به کاهش عوارض کمک می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *