لطفا چند لحظه صبر کنید ...

ریزنشت و انتشار باکتری ها و تاثیر در شکست درمان ریشه دندان

  • تعداد دیدگاه ها: 0
  • تاریخ انتشار: 00/11/09

تحقیقات اولیه ریشه بر کیفیت درمان ریشه برای اطمینان از موفقیت طولانی مدت و اثرات ریزنشت بر نتایج درمان ریشه متمرکز شده است. بیش از 100 سال است که شناخته شده است و کاربرد دارد. ریزنشت در دندان درمان شده نسبت به مراحل روش آب بندی و موادی که دندان پزشک از آن بهره برده است می تواند اتفاق بیفتد.

ریزنشت در دندانپزشکی چیست؟

ریزنشت به عنوان “انتشار باکتری ها، مایعات دهانی، یون ها و مولکول ها به داخل دندان و رابط ماده پر کننده یا به عنوان عبور غیرقابل تشخیص بالینی باکتری ها، مایعات، مولکول ها یا یون ها بین دندان و مواد ترمیمی یا پرکننده تعریف می شود.

اهداف مهم در درمان ریشه

انسداد سه بعدی و سیل کامل تاج و اپیکال یکی از اهداف مهم درمان ریشه است. از آنجایی که میکروارگانیسم‌ها ممکن است پس از ابزار دقیق در سیستم کانال ریشه باقی بمانند، یک مهر و موم اپیکال محکم برای جلوگیری از نفوذ باکتری‌ها و محصولات جانبی آنها به راس مد نظر ونیاز است.

کامپوزیت flowable برای چه مواردی استفاده می شود؟

کامپوزیت های روان اغلب به عنوان یک آستر در ترمیم های کامپوزیت استفاده می شوند. هدف از این کار بستن حاشیه است که به جلوگیری از حساسیت بعد از عمل و پوسیدگی ثانویه کمک می کند. به منظور غلبه بر این مشکلات احتمالی، موادی مانند رزین کامپوزیت و سیمان گلاس آینومر ساخته شده اند که قادر به اتصال خوب به ساختار دندان هستند.

منطقه نگران کننده و مهم در دندان

یکی از اهداف اصلی ترمیم دندان محافظت از عاج در برابر باکتری ها و سموم آنهاست. رابط بین ترمیم و بافت سخت دندانی یک منطقه نگران کننده بالینی است زیرا آب بندی ناکافی می تواند منجر به تغییر رنگ حاشیه، پوسیدگی ثانویه و پالپیت شود. به همین دلیل، آب بندی کافی برای عملکرد بهینه بالینی ضروری است. پیشگیری از ریزنشت در دندان های درمان ریشه برای بیمارانی که به تخصص ترکیبی و مراقبت با کیفیت همکاران دندانپزشک/اندودنتیست متکی هستند، بسیار مهم است. ریزنشت مسلماً مهمترین عامل خطر پریودنتیت آپیکال است.

ریزنشت و تاثیر بر نتیجه درمان

نوآوری‌ها در مواد، تجهیزات و تکنیک‌ها به پیچیده‌تر کردن روش‌های درمان ریشه ادامه می‌دهند و میزان موفقیت بالینی قابل پیش‌بینی را افزایش می‌دهند. با این حال، علی‌رغم این پیشرفت‌ها، شکست‌ها/کاستی‌های بالینی همچنان پابرجا هستند. مفهوم ریزنشت که بر نتیجه درمان ریشه تأثیر می‌گذارد.

مواد پر کننده دندان جادویی نیست

بسیاری از مطالعات تاکید می کنند که مواد پرکننده دندان، مرزهای ثابت، بی اثر و غیر قابل نفوذ نیستند، بلکه شکاف های ریز پویا هستند که حاوی ترافیک شلوغ باکتری ها، یون ها و مولکول ها هستند.

عاملی پنهان ولی موثر در موفقیت درمان ریشه

این نشت ممکن است از نظر بالینی غیرقابل تشخیص باشد، اما عامل اصلی موثر بر موفقیت طولانی مدت درمان ریشه است، زیرا باعث بسیاری از اثرات بیولوژیکی شدید می شود که منجر به عود آسیب شناسی و شکست درمان ریشه می شود.

سطح میکرون (نشت باکتری)

از نشت در سطح میکرون (نشت باکتری) می توان استنباط کرد که شکاف های حاشیه ای اطراف ترمیم به باکتری ها اجازه می دهد تا به رابط دندان/ترمیم عبور کنند. این به عنوان ریزنشت باکتریایی در نظر گرفته می شود که در سطح میکرون دیده می شود.مطالعات متعدد نشان داده‌اند که وقتی باکتری‌های پوسیدگی زا به رابط دندان/ترمیمی دسترسی پیدا کنند، می‌توانند با موفقیت در این ناحیه تکثیر شوند و پتانسیل ایجاد واکنش نامطلوب از پالپ و پوسیدگی‌های مکرر را داشته باشند.

وسعت شکاف و گستردگی پوسیدگی

با این حال، هنوز در مورد اندازه شکاف حاشیه ای در اطراف ترمیم ها و وقوع پوسیدگی های مکرر سوال است. همچنین گزارش شده است که میزان پوسیدگی عودکننده به طور قابل توجهی با وسعت شکاف حاشیه ای گسترده افزایش می یابد. منشا باکتری هایی که در سطح مشترک دندان/ماده یافت می شوند هنوز نامشخص است و ارتباط آنها با ایجاد عفونت مکرر هنوز مشخص نیست. اعتقاد بر این است که باکتری های به دام افتاده در لایه اسمیر می توانند تکثیر شوند و از طریق ریزنشت باعث آلودگی مجدد سیستم کانال ریشه شوند.

نشتی در سطح زیر میکرون (نانونشتی)

همچنین می‌توان اینطور تفسیر کرد که مواد پرکننده ریشه یا ترمیم‌هایی با شکاف‌های حاشیه‌ای که به یون‌ها و مولکول‌ها اجازه دسترسی می‌دهد، می‌توانند ریزنشت در سطح نانو داشته باشند. گزارش شده است که عبور مایع از عاج تحت تأثیر نفوذپذیری عاج است که به طور قابل توجهی تحت تأثیر تعدادی از عوامل از جمله حجم توبول های عاجی، لایه اسمیر عاج، کلسیفیکاسیون عاج و کاربردهای موضعی است.

علل ریزنشت

شکست درمان ریشه ممکن است به عوامل متعددی نسبت داده شود، اما ریزنشت از طریق سیستم کانال ریشه یکی از عوامل اصلی است.

آلودگی احتمالی را همیشه در نظر بگیرید

مطالعات متعددی این پدیده را مورد بررسی قرار داده، منابع بسیاری از آلودگی احتمالی را شناسایی کرده و بر نقش پزشک در جلوگیری از ریزنشت پس از درمان ریشه تاکید کرده است.

  • پیشرفت ریزنشت به دلیل واکنش بیوشیمیایی طولانی مدت در خود ماده و بین مواد و محیط اطراف است.

روش های تشخیص نشت تاجی و آپیکال

ریزنشت موجود در داخل کانال ریشه ممکن است حتی پس از آماده سازی شدید شیمیایی-مکانیکی در لوله های عاجی فعال باقی بماند. بنابراین، آب بندی کامل آپیکال برای جلوگیری از رسیدن باکتری های باقی مانده و اندوتوکسین های آنها به راس ریشه مطلوب است.

علت شایع شکست ریشه

نشت آپیکال به عنوان علت شایع شکست ریشه در نظر گرفته می شود و تحت تأثیر متغیرهای زیادی مانند تکنیک های مختلف پر کردن، خواص شیمیایی و فیزیکی مواد پرکننده کانال ریشه و وجود و عدم وجود لایه اسمیر است.

نشت در تاج کانال

در نشت تاج، کانال ممکن است به طرق مختلف مانند تماس بین فلور باکتریایی دهان و ورودی لوله کانال ریشه مجددا آلوده شود. با این حال، اغلب به دلیل از بین رفتن مواد پرکننده موقت یا ترمیم دائمی ریشه یا آب بندی تاج ناکافی رخ می دهد.

تشخیص ریزنشت

روش های مختلفی برای تشخیص ریزنشت استفاده می شود:

نفوذ رنگ

فیلتراسیون مایعات

روش استخراج یا انحلال رنگ

روش نفوذ باکتری و سم

روش فشار هوا

روش الکتروشیمیایی

روش فعال سازی نورون

روش رادیوایزوتوپ

ردیاب های محلول فلزی

روش انتشار معکوس

پوسیدگی مصنوعی

روش سه بعدی

علاوه بر این روش های دیگری مانند:

میکروسکوپ الکترونی روبشی

میکروسکوپ الکترونی عبوری

توموگرافی میکرو کامپیوتری

اثر مواد ترمیمی موقت

مهر و موم موقت حفره دسترسی ریشه در برابر باکتری ها مرحله مهمی از درمان ریشه است. اهمیت یک ترمیم محکم با باکتری برای موفقیت درمان ریشه در چندین بررسی نشان داده شده است. بسیاری از کانال‌های آلوده بالینی نیاز به پانسمان با داروهای ضدعفونی کننده در یک درمان چند ویزیت دارند که در آن موقتی سازی انتخابی برای دوره‌های زمانی مختلف اجباری می‌شود. بنابراین حذف تمام باکتری ها از دندان باید از اصول اصلی درمان ریشه و سپس تلاش برای حفظ دندان در این حالت ضد عفونی شده با جلوگیری از ورود بیشتر باکتری در حین و پس از درمان باشد.

ماده ترمیمی موقت

بنابراین، یک ماده ترمیمی موقت ایده آل باید شرایط زیر را برآورده کند:

برای جلوگیری از عفونت یا عفونت مجدد، راه های دسترسی به کانال های ریشه را محکم ببندید

جلوگیری از تراوش داروهای داخل کانالی به داخل حفره دهان

تثبیت ساختار باقیمانده دندان به منظور کاهش

حساسیت به شکستگی کاسپ یا تاج

مقاومت خوب در برابر سایش و فشار

ثبات ابعادی

کاربرد و حذف ساده

خواص زیبایی شناختی خوب

حاشیه های به راحتی قابل شناسایی داشته باشید

به ساختار دندان پایبند باشید

قادر به تکرار خطوط دندانی برای سهولت در تمیز کردن و حفظ فضا

در هنگام قرار دادن لبه زیر لثه باید درجه قابل قبولی از تحمل رطوبت داشته باشد.

باید به فولاد ضد زنگ چسبیده شود،

ماندگاری گسترده ای داشته باشد و قبل از قرار دادن فقط به حداقل آماده سازی دندان نیاز دارید.

آزمایشی از دیدن نتیجه ریزنشت در دندان

پنجاه مولر شیری جمع آوری و حفره های کلاس II روی هر دندان تهیه شد. دندان‌ها به‌طور تصادفی به پنج گروه Am، CR، GI، KS، و GI+B   تقسیم شدند که هر کدام مواد متفاوتی را به عنوان بخشی از ترمیم دریافت کردند. سپس دندانهای ترمیم شده تحت 100 چرخه ترموسایکلینگ قرار گرفتند که شامل 55 درجه سانتیگراد به مدت 30 ثانیه، 19 درجه سانتیگراد به مدت 20 ثانیه و 5 درجه سانتیگراد به مدت 30 ثانیه بود. سپس دندان ها به مدت 24 ساعت در محلول فوشسین بازی 0.5% غوطه ور شدند. سپس دندان‌ها به صورت مزیودیستالی از مرکز هر ترمیم جاسازی و برش داده شدند. سپس نفوذ رنگ مرتبط با حاشیه های اکلوزالی و گردنی هر ترمیم مورد ارزیابی قرار گرفت.

عملکرد بهترین گروه آزمایش

ترمیم با استفاده از GI و GI+B نشان داد که این مواد به طور کلی عملکرد بهتری نسبت به سایر مواد در این مطالعه داشتند. با این حال، هیچ یک از مواد به طور کامل عاری از نشت نبود.

گروهGI

پس از تمیز کردن حفره با آب و خشک شدن با هوای فشرده، حفره به مدت 10 ثانیه با تهویه کننده Ketac تهویه شد و سپس حفره به مدت 30 ثانیه با آب شستشو داده شد و سپس با هوای فشرده خشک شد. یک باند ماتریکس نیمه شفاف و نگهدارنده روی دندان نصب شدGI cement  (Fuji II) با دستورالعمل سازنده مخلوط و استفاده شد. باند ماتریکس 5 دقیقه بعد برداشته شد و دو لایه کره کاکائو روی ترمیم اعمال شد. پس از آن، دندان ترمیم شده در نرمال سالین ذخیره شد. پس از 24 ساعت، ترمیم به پایان رسید و پرداخت شد. لایه ای از عامل باندینگ عاج (چسب دندانی لایت کیور بر روی تمام سطح ترمیم زده شد و به مدت 20 ثانیه نور کیور شد. سپس دندان برای نگهداری به نرمال سالین برگردانده شد.

گروه GI+B

یک روکش یون نیکل کرو  companyM3 پیرایش مناسب پس از آماده‌سازی حفره به مولر اولیه چسبانده شد و با تهویه‌کننده Ketac مطبوع شد. GI cement (Fuji II) با دستورالعمل سازنده مخلوط و معرفی شد. دو لایه کره کاکائو روی ترمیم زده شد و سپس دندان ترمیم شده در نرمال سالین نگهداری شد. پس از 24 ساعت، ترمیم به پایان رسید و پرداخت شد. لایه ای از عامل باندینگ عاج (چسب دندانی) بر روی تمام سطوح ترمیم زده شد و به مدت 20 ثانیه لایت کیور شد. سپس دندان برای نگهداری به نرمال سالین برگردانده شد.

سه چسب و تاثیر لیزر در ریزنشت دندانی

در یک مطالعه به دنبال مقایسه ریزنشت سه سیستم چسب در زمینه لیزر Erbium-YAG و روش‌های حفره فرز الماسی بررسی شد. حفره ها با رزین کامپوزیت بازسازی شدند. مواد و روش ها. حفره های استاندارد کلاس V در 72 دندان کشیده شده انسان با استفاده از فرزهای الماسی یا لیزر Er-YAG انجام شد. نمونه ها به طور تصادفی به شش گروه 12 تایی تقسیم شدند و سه سیستم چسب Futurabond U، Clearfil s3Bond Plus  و Xeno® Select را برای هر روش مورد استفاده آزمایش کردند. حفره ها با رزین کامپوزیت قبل از ترموسایکلینگ ترمیم شدند (متیلن بلو 2٪، 24 اینچ). برش ها با استفاده از میکروتوم تهیه شدند. برای اندازه گیری میزان نفوذ از عکسبرداری میکروسکوپ نوری استفاده شد.

نتیجه مطالعه آزمایشی

هیچ تفاوت آماری معنی داری در ریزنشت در استفاده از فرز یا لیزر و همچنین بین سیستم های چسب یافت نشد. تنها مقادیر معنی دار آماری در مقایسه مینا با دیواره دهان مشاهده شد. نتیجه می توان نتیجه گرفت که لیزر Er:YAG از نظر مقادیر ریزنشت در روش های ترمیم چسب به اندازه فرز الماس کارآمد است، بنابراین یک ابزار جایگزین برای آماده سازی دندان است.

لیزر Er-YAG

Er-YAG در حال حاضر بهترین لیزر سازگار برای کاربردهای دندانی است، زیرا طول موج آن با حداکثر جذب آب و هیدروکسی آپاتیت همزمان است، بنابراین توانایی جذب بسیار خوب در بافت های دندانی را که هدف قرار می دهد، در حالی که تنها نفوذ محدودی دارد و انرژی منتقل شده بر روی آب موجود در مینای دندان و عاج اثر ترمومکانیکی دارد.

  • کارایی سیستم های چسب مورد استفاده در سطوح تحت این تکنیک هم پارامتر مهمی است.

نتیجه کلی

در هر حالتی نمی توان مدعی شد که امکان ریزنشت و پوسیدگی به طور کامل می شود از بین برد اما بهترین حالت یک آب بندی با دقت و پاکسازی فضای دندان برای گرفتن نتیجه مطلوب است. بیماری که به دندان پزشک اعتماد می کند و آینده دندانش را به وی می سپارد همیشه در اولویت یک دندان پزشک است. شاید این فعالیت آب بندی و خشک کردن دندان کار تکراری و هر روز دندان پزشک باشد اما باید هر روز علم به این کار، مرور مراحل و دقت در آن به روز و بررسی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *