لطفا چند لحظه صبر کنید ...

دندان طلا در رقابتی با اصول زیباشناسی در دندان پزشکی

  • تعداد دیدگاه ها: 0
  • تاریخ انتشار: 00/10/26

دندان طلا یا دندانی با روکش طلا

دندان از جنس طلا یا روکش طلا؟ روکش‌ های دندانی (گاهی اوقات کلاهک ‌های دندانی نامیده می ‌شوند) دستگاه‌ های پروتزی هستند که روی دندان‌ های شکسته قرار می‌گیرند تا ظاهر آن ‌ها را تقویت و بهبود بخشند. روکش ها برای جلوگیری از شکستگی دندان های ضعیف، به عنوان جایگزین دندان، یا برای پوشاندن کانال ریشه، ایمپلنت دندان یا یک دندان ضعیف استفاده می شود. روکش‌ها به عملکرد دندان‌ها کمک می‌ کنند و از همترازی نادرست بایت جلوگیری می‌کنند.

اولین نمونه روکش دندانی با طلا

اولین نمونه شناخته شده استفاده از روکش دندان به 4000 سال قبل در آسیای جنوب شرقی – در لوزون، جزیره ای در فیلیپین باز می گردد. اسکلت های فیلیپین کلاهک های طلایی اولیه و جایگزین های دندان طلایی را نشان دادند. محققان دریافته‌ اند که اصلاح دندان‌ ها با طلا در میان سران و طبقه حاکم سیاسی آن دوره رایج بوده است. ظاهر دندان های طلا نمادی از ثروت، قدرت و مقام بوده است.

  • این کشف باستانی تا امروز در اولویت تفکر بشر در مورد این نوع روکش است چون هنوز مستندات دیگری کشف نشده است و از همان گام اول این روکش با قدرت و ثروت رابطه مستقیم داشته است.

چه تمدن های کشف شده قدیمی به استفاده از دندان طلا علاقه داشتند

تمدن ‌های باستانی که تکه ‌هایی از فلز را به عنوان نشانی از ثروت بین سال‌های 800 قبل از میلاد تا 900 پس از میلاد روی دندان‌ های خود می ‌چسباندند. از آن زمان تا دهه 1970، زمانی که مردم شروع به استفاده از طلا برای جایگزینی دندان های از دست رفته کردند، گریلز ها از مد افتادند.

  • اتروسک ها جامعه ای ثروتمند بودند که در ایتالیای کنونی زندگی می کردند.
  • ابتدا اتروسک ها و سپس مایاها این کار را انجام دادند.

مایاها از سنگ های قیمتی استفاده می کردند

تزئین دندان فقط در اروپای باستان رایج نبود. در آن سوی دنیا، مایاهای باستان نیز دندان های خود را با مواد گرانبها تزئین می کردند. اما به جای طلا، جواهراتی مانند یشم را در دندان های خود جاسازی کردند.

دندانپزشکان از چه زمانی شروع به استفاده از دندان طلا کردند

استفاده از طلا در دندانپزشکی به سال 2000 قبل از میلاد برمی گردد. در آسیای جنوب شرقی در آن روزگار اصلاح دندان با مواد طلا یکی از روش های زیباسازی محسوب و دندان های طلا نشانه ای از موقعیت اجتماعی در میان نخبگان بود.

مصریان باستان و دندان یا روکش طلا

مصریان باستان دندان طلا را اختراع نکردند. در طول سال ‌ها، گمانه‌زنی ‌های زیادی مبنی بر ایجاد دندان‌ های طلا توسط مصریان باستان وجود داشته است، اما تحلیل ‌های جدید نشان می ‌دهد که این ایده ممکن است اشتباه باشد. به احتمال زیاد چند دندان از دست داده و آنها را به عنوان گردنبند آویز روی سیم طلا بسته شده است.

آیا روکش طلای دندان از نظر علمی مفید است

سیم طلا در دوران باستان در دندانپزشکی و در قرن نوزدهم برای پر کردن حفره ها استفاده می شد. طلا برای دندان پزشکی مناسب است زیرا شکل ‌پذیر است، تقریباً در برابر خوردگی ایمن است و سختی دندان ‌های طبیعی را تقلید می‌کند و در نتیجه هیچ آسیبی به دندان ‌های طبیعی در حین جویدن وارد نمی‌کند.

الگوی سایش دندان و مفید بودن روکش طلا

مزیت اصلی تاج های طلا دوام آن هاست. تاج های طلا یا هر نوع فلزی می توانند فشار زیادی را در اثر جویدن تحمل کنند. روکش های طلایی و فلزی نیز برای افرادی که دارای الگوهای سایش سنگین روی دندان های خود هستند بسیار مفید است.

آیا دندان های طلا، طلای واقعی هستند

دندان پزشکی معمولاً از طلا در آلیاژهای دندانی خود با ارزش عیار بین 10 تا 22 استفاده می کند. به طور متوسط، تاج دندان طلای زرد رنگ معمولی حدود 16 عیار (67 درصد طلا) است. علاوه بر طلا، این نوع آلیاژ ممکن است حاوی مقادیری پالادیوم، پلاتین و نقره نیز باشد.

  • طلای خالص بسیار نرم و لطیف است.

پرکننده های طلا قدیمی تر از پرکننده های آمالگام هستند

در نهایت، طلا فقط برای تزئین استفاده نشد. در دهه 1800، دندان پزشکان شروع به استفاده از طلا به عنوان ماده ای کاربردی برای پر کردن دندان با حفره کردند. در واقع، پرکننده‌ های طلا قدیمی ‌تر از پرکننده‌ های آمالگام هستند و به ‌طور تعمیم، آن‌ها را بسیار قدیمی ‌تر از پرکننده‌ های کامپوزیت یا چینی می‌کند.

دوام دندان های طلا در دهان

تاج‌ های طلایی که کاملاً فلزی هستند، می ‌توانند تا ۲۰ سال یا بیشتر دوام بیاورند.

آیا دندان های طلا هنوز هم محبوب هستند

برای چندین دهه، طلا یک گزینه محبوب در پر کردن دندان، کلاهک دندان و تاج دندان بود. اما وقتی صحبت از دندان پزشکی ترمیمی و درمان های زیبایی دندان به میان می آید، این فلز گرانبها دیگر آنقدر با ارزش نیست. این روندی است که گزارش اخیر به افزایش سفید کردن دندان ها و بهبود سرامیک های دندانی نسبت می دهد.

  • در تفکر بشر همیشه دندان های سفید رتبه اول دارد و تنها جایی که زیبایی این زرد پررنگ هنر خودش را برای خوشحال کردن از دست می دهد. اما هنوز تفکراتی هست که خلاف حرکت آب رودخانه شنا می کنند.

سیاه پوستان و دندان های طلا

در میان سیاه‌ پوستان، دندان‌ های طلا به همان اندازه که به سبک جامعه تبدیل شده‌ اند. این سنت تزیین و شفا به بسیاری از سیاه پوستان این فرصت را داده است که توسط یکدیگر دیده شوند و فرهنگ ساخته شده پیرامون آن همچنان در حال رشد است.

گریلز ها نماد چیست؟

گریلز ها نشان دهنده فرهنگ هیپ هاپ بودند. بسیاری از مردم به گریلز به عنوان یک شکل تازه و منحصر به فرد برای بیان نگاه می کردند، و بر خلاف سایر روندهای این زمان (مانند گردنبند ساعت فلاوا فلاو)، گریل ها در برخی محافل به چیزی بیش از جواهرات لباس تبدیل شدند.

دندان طلا نمادی انحصاری برای افرادی خاص

در بسیاری از مناطق جهان، از جمله برخی از بخش‌های اروپای شرقی، آسیای مرکزی و مناطق قفقاز، دندان ‌های طلا نیز به عنوان نماد وضعیت استفاده می‌ شوند. آنها به عنوان نماد ثروت در نظر گرفته می شوند و گاهی اوقات در محل دندان های سالم یا به عنوان تاج روی دندان های سالم نصب می شوند.

  • افرادی وجود دارند که دندان های سالمشان را می کشند تا این نماد سرمایه داری را در دهان خود جایگزین کنند. عموماً این حرکت در دندان های نیش اتفاق می افتد.

دندان طلا و کار پیدا کردن

با این حال، دندان پزشکان هیوستون هشدار می دهند که دندان های طلا – دائمی یا موقت – می توانند تصور اشتباهی را ایجاد کنند. دکتر لتیتیا پلامر، دندان پزشک، که یک سازمان غیرانتفاعی را برای کمک به دانشجویان کم درآمد یا بدون بیمه در برداشتن کلاهک های طلا راه اندازی کرد، گفت: بسیاری از مردم به دلیل دندان های طلایی خود نمی توانند شغل پیدا کنند.

  • تقلیدی که برای مردم عادی دردسر ساز است و برداشت های جامعه را نسبت به آن ها مثبت نخواهد کرد. دندان طلا انحصاری که همان بهتر است که در انحصار بماند.

الماس دندان در کنار روکش طلا

این یک روند مد است که ابتدا فقط توسط افراد مشهور پوشیده می شد اما اکنون به لطف دکتر نیک برای همه شما قابل دسترسی است! الماس دندان لس آنجلس ارائه شده توسط دکتر نیک ترکیبی از کریستال های طلا، الماس، نقره، کریستال های سواروسکی، یاقوت کبود و یاقوت کبود است که به طور خاص برای مصارف دندانی طراحی شده اند.

مشاغلی که داشتن دندان طلا برایشان مناسب نیست

هیچ قانونی وجود ندارد که در مشاغل خاص استفاده از این نوع تزیین ها در دهان باعث رد صلاحیت فرد شود. مشاغلی که به جدیت و اعتماد کردن افراد به آن ها نیاز است مانند پزشکان و وکلا بهتراست از رفتن در این مسیر اجتناب کنند چون رد صلاحیت این افراد به طور ناخودآگاه در ذهن مراجعه کنندگان اتفاق می افتد.

ویدیوی «گریلز» نلی باعث افزایش گریلز شد

گرچه دندانه‌ ها و گریلزهای طلایی هزاران سال است که وجود داشته‌اند، اما محبوبیت آنها بالا و پایین می‌ رود. در سال 2005، این گزینه دندان پزشکی دوباره به اوج محبوبیت رسید. این اتفاق در پاسخ به آهنگی از نلی به نام “گریلز” افتاد.

تبلیغی برای ایجاد فرهنگی خاص توسط یک سلربیتی

نلی در آهنگ خود به شنوندگان می‌گوید که “تمام الماس بالا و طلای ردیف پایین را اضافه کنید”. او گریلزها را با “بلوک های کوچک یخ” بسیار شبیه به “لبخند روی سنگ” مقایسه کرد و ادعا کرد که با یک گریلز، دهانش شبیه یک “توپ دیسکو” است. او همچنین به طور دقیق پیش بینی کرد که یک “اپیدمی” در شرف شروع است. گریل ها و دندان های طلا از زمان انتشار آن آهنگ همچنان محبوب بوده اند.

آیا گریلز های طلا مانند نگهدارنده هستند

گریلز جایگزین ارتودنسی برای نگهدارنده نیست مگر اینکه متخصص ارتودنسی یک نگهدارنده برای شما بسازد که در یک گریلز گنجانده شده باشد. گریلز ها دندان های شما را صاف نمی کنند. آنها فقط یک دکوراسیون هستند.

آیا Grillz برای دندان ها خوب است

نگرانی اصلی بسیاری از افراد با گریلز این است که آیا برای دندان های شما بی خطر هستند یا مضر. پاسخ به آن، مانند بسیاری از سؤالات دیگر، بستگی به نحوه استفاده شما از آنها دارد. اگر گریلز دارید خیلی با دندان ‌هایتان مطابقت ندارد و دائماً آن‌ ها را می‌کوبد، مینای دندان‌ ها را از بین می ‌برد. علاوه بر این، اگر با گریلز غذا می خورید و دندان های خود یا خود گریلز را مرتب مسواک نمی زنید و تمیز نمی کنید، باقی مانده غذا و سایر کثیفی ها در اطراف دندان شما جمع می شوند. این به نوبه خود می تواند منجر به تشکیل باکتری های مضر و بسیاری دیگر از مشکلات دندانی شود.

نتیجه کلی از حضور طلا در عرصه دندان پزشکی

گرانی و زیباشناسی از همه گیر شدن این فلز در دنیای علم دندان پزشکی برای همیشه ممانعت خواهد کرد مگر انقلابی رخ دهد که زرد به جای سفیدی بنشیند. این روزها که سردمداران مد هر روز برای نشان دادن دندان های سفید خود عکس های زیادی را به اشتراک می گذارند چگونه می شود توقع داشت دندان زرد با این وضع رقابت کند. نه تنها زیبایی دندان سفید در اولویت است بلکه دقیقاً این سفیدی به مخاطب القا می کند که من نژاد برتر با سلامت دهان و دندان هستم. سلامتی که همه در دندان هایمان برای بقا به آن احتیاج داریم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *