لطفا چند لحظه صبر کنید ...

سنسور RVG در دندانپزشکی چیست؟

 • تعداد دیدگاه ها: 0
 • تاریخ انتشار: 00/06/24

سنسور RVG یا رادیوویزو گرافی، با اختراع اشعه ایکس در حوزه ‌های زیادی از جمله تصویربرداری پزشکی به‌ کاربرده شد. تکنیک‌ های تصویربرداری که توسط اشعه ایکس انجام می‌ شود، با پیشرفت تکنولوژی به میزان قابل توجهی بهبود یافته است. یکی از معتبرترین های این حوزه برند Nanopix  است که با توجه به کیفیت بالا، می تواند یک انتخاب ایده آل باشد.

اولین شخصی که رادیوگرافی دیجیتالی را انجام داد، دکتر دندانپزشک فرانسوی DR Francis Moyen، در سال 1987 بود، زمانی که سایر دندانپزشک ها متوجه این ایده اثربخش شدند، سعی کردند این ایده را تکمیل‌ تر و کاربردی ‌تر کنند.

RVG مخفف رادیوویزوگرافی (Radio viso Graphy) است که به عنوان جایگزین اشعه ایکس در دندانپزشکی استفاده می شود. این تکنیک تصویربرداری دندان نسبتا جدید است و  در این تکنیک برخلاف تکنیک ‌های عکس‌ برداری قبلی، احتیاج به فیلم رادیوگرافی، ظهور و ثبوت تصویر نداریم. سیستم تصویر برداری RVG که در دندانپزشکی ها استفاده می‌شود، دارای بالاترین وضوح تصویر یعنی (20 PL/MM ) است. سنسور RVG شامل یک حسگر، مانیتور و اجزای میکرو رایانه است.

مزایای استفاده از سنسور RVG در دندانپزشکی چیست؟

 1. از مزایای مهم این سنسور این است که در این روش، اشعه تا 75 درصد کاهش می یابد. در عملکرد این دستگاه اختلالی به خاطر کاهش اشعه به وجود نمی آید.
 2. نیازی به فیلم رادیوگرافی و تاریک خانه برای ظهور آن نیست، سنسور RVG از یک سنسور نوع CCD یا CMOS که در داخل دهان بیمار قرار می‌ گیرد، تشکیل شده است. به طوری که سطح حساس آن در مقابل هد رادیوگرافی قرار می‌گیرد.
 3. سنسور رادیوگرافی RVG همان نقش فیلم را ایفا کرده و با تاباندن اشعه این سنسور، تصویر بلافاصله روی کامپیوتری که به آن متصل است، منتقل می ‌شود. سنسور از اندازه ‌های مختلف برای متناسب شدن با دهان افراد ساخته شده است.
 4. کلیه مراحل پردازش تصویر، توسط نرم‌ افزار مخصوصی که قبل از آن روی کامپیوتر نصب گردیده است، صورت می‌ گیرد.

نحوه‌ کار با سنسور RVG در دندانپزشکی

این سنسور دارای دو بخش فعال و غیرفعال است و برای عکس گرفتن از سنسور فعال استفاده می ‌شود. نحوه کار به این‌ صورت است که بافت یا قسمت مربوطه در معرض اشعه X قرار می‌گیرد و نوری که منعکس شده توسط سنسور RVG ضبط می‌ شود. تصویر فورا پردازش شده و با استفاده از مبدل‌ های آنالوگ به دیجیتال، داده‌ ها به داده های دیجیتالی تبدیل می ‌شوند. این داده‌ های دیجیتالی به کامپیوتر ارسال شده و دندانپزشک فورا می‌ تواند اسکن را مشاهده کند، اتصال کابل سنسور در قسمت غیرفعال قرار دارد.

اگر سمت غیرفعال سنسور در معرض اشعه X قرار بگیرد، هیچ تصویری روی صفحه مورد نظر ظاهر نمی شود زیرا انتقال تصویر به رایانه به وسیله کابل USB صورت بگیرد و کابل به پشت کامپیوتر متصل شود. ژنراتور مورد استفاده اشعه ایکس باید بین 60کیلو وات تا 70 وات کار کند. این سنسورها با ژنراتورهایی که با ولتاژ کم‌تر از 60 کیلووات کار می‌کنند، سازگاری ندارد.

چند نکته راجع به سنسور RVG در دندانپزشکی :

 • نوع ژنراتور اشعه ایکس بر کیفیت تصاویر تاثیر زیادی دارد.
 • RVG به عنوان سنسور intraoral شناخته شده است.
 • استفاده از سنسور RVG در دندانپزشکی باعث افزایش کارایی رادیوگرافی دندان شده است.
 • برای انواع مختلف برنامه‌ها، سنسورRVG در سه اندازه 0، 1 و 2 در دسترس است.
 1. سنسور اندازه 0 : برای کودکان استفاده می ‌شود.
 2. سنسور اندازه 1:  برای تصاویر عمودی استفاده می‌ شود.
 3. سنسور اندازه 2: برای تصاویر Periapical بسیار مفید است.
 • از سنسور RVG می‌توان در حالت‌های مختلفی استفاده کرد مثلا در حالت اکلوزال نیز استفاده می‌شود.

 مزایای استفاده از سنسور RVG در دندانپزشکی :

 1. این سنسور زمان قرار گرفتن در معرض اشعه ایکس را برای تصویربرداری دندان کاهش می ‌دهد. در مقایسه با بقیه روش‌ ها برای عکس‌ برداری، سنسور RVG میزان تماس با اشعه ایکس را تا 80 درصد کم می کند.
 2. استفاده از سنسور RVG در دندانپزشکی به دندانپزشکان کمک می‌کند تا نتایج تصویربرداری را سریع دریافت کنند؛ در نتیجه مدت کمتری نیاز است که بیماران منتظر بمانند. این سنسور قابلیت انعطاف‌ پذیری و تغییر اندازه یا کنتراست را روی تصاویر قرار داده است.

کارهای مختلفی که به وسیله نرم‌افزار سنسور RVG می‌توان روی تصاویر گرفته شده انجام داد.

 1. پرونده‌ سازی برای بیمار
 2. اندازه‌ گیری کانال‌ها و ابعاد مختلف روی تصویر
 3. رنگ‌ آمیزی تصاویر
 4. امکان شناسایی دقیق عارضه ‌ها روی تصویر
 5. سه‌بعدی سازی تصویر
 6. اندازه‌گیری زوایای مختلف بر روی تصویر
 7. بزرگ‌نمایی تصویر برای مشاهده بهتر آن
 8. اعمال فیلترهای BOOST و High pass filter جهت شارپ نمودن و آشکارسازی لبه‌های تصویر
 9. امکان چرخش تصویر و معکوس‌سازی آن
 10. انجام شبیه‌سازی درمان و ایمپلنت قبل از اجرای آن روی دهان بیمار
 11. نتیجه گیری سریع و بدون افت کیفیت

مراقبت از سنسور RVG در دندانپزشکی

این سنسور در مقابل تابش اشعه زیاد و رطوبت بالا مقاوم نیست و ممکن است آسیب ببیند؛ البته این سنسور در مقابل ضربه با استفاده از  طراحی بالشتک سیلیکونی بر روی سنسور، محافظت شده و از گرد و غبار و نفوذ آب در آن نیز محافظت می‌شود. بنابراین به راحتی می ‌توانید آن را استریل و ضدعفونی کنید و مطمئن باشید آسیبی به آن وارد نمی‌ شود.

تفاوت تصویربرداری دیجیتال سنسور RVG در دندانپزشکی و فسفر پلیت

در ابتدا باید بگوییم تعریف تصویربرداری دیجیتال چیست؟ تصویربرداری دیجیتال به روش تصویربرداری گفته می‌ شود که یک سنسور حساس به اشعه ایکس به جای فیلم رادیوگرافی در دهان بیمار قرار می ‌گیرد. تصویر برداری دیجیتال در حوزه دندانپزشکی توسط دو سیستم سنسورهای RVG و  دیگری اسکنرهای فسفرپلیت انجام می ‌شود. اسکنرفسفرپلیت بیسیم است و ضخامت بسیار کمی دارد. روش کار با این اسکنر بسیار شبیه به روش سنتی عکس‌برداری است. کافی است سنسور بی ‌سیم را در دهان بیمار قرار داده و بعد از تمام شدن کار به ‌جای استفاده از مواد ظهور و ثبوت عکس در تاریک ‌خانه، سنسورها را برای اسکن در فسفرپلیت قرار دهید. این دستگاه عکسی را که گرفته شده توسط سنسور اسکن کرده و برروی کامپیوتر نمایش می‎دهد.

مقایسه RVG با فسفرپلیت

سیستم تصویربرداری دیجیتال مستقیم یا همان RVG، در مقابل سیستم تصویربرداری غیر مستقیم یا همان فسفرپلیت، دارای سرعت بالاتری است. هزینه خرید این سنسورها به نسبت فسفرپلیت‌ها کم‌تر بوده ولی در عوض ضخامت این سنسورها بسیار بالاتر از فیلم  رادیوگرافی و سنسور فسفرپلیت است. ضخامت فیلم رادیوگرافی و سنسورهای فسفرپلیت کمتر از 5/0 میلیمتر بوده و ضخامت سنسورهای RVG حدود  4.4 میلیمتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *