لطفا چند لحظه صبر کنید ...

اپکس در دندانپزشکی چیست؟

  • تعداد دیدگاه ها: 0
  • تاریخ انتشار: 00/05/20

اپکس در دندانپزشکی چیست؟

به بخش مخروطی انتهای دندان اپکس گفته می شود.

اگر به فکر تجدید اپکس لوکیتر یا اپکس فایندر خود هستید، این مقاله چند توصیه و نکته مهم به شما ارائه می دهد و به شما کمک می کند تا تصمیم بگیرید که کدام دستگاه برای شما مناسب تر است. استفاده از اپکس لوکیتر دندانپزشکی در اندودنتیکس برای درمان صحیح، امری حیاتی است و لازم است از بین مدل های متنوع موجود در بازار، مناسب ترین مدل را انتخاب کنید.

اپکس لوکیتر یا همان اپکس فایندر، دستگاهی ضروری برای دندانپزشکی است که درمان اندو انجام می دهد و اندازه طول کانال ریشه را تعیین می نماید. تعیین صحیح طول دندان، عامل مهمی برای موفقیت در درمان ریشه دندان است. برای دریافت پاسخ اپکس در دندانپزشکی چیست، با ما همراه باشید.

اپکس لوکیتر چگونه کار می کند و وظیفه اش برای درمان اپکس در دندانپزشکی چیست؟

برای انجام اندودنتیکس صحیح، لازم است طول از یک نقطه کرونر اندازه گرفته شود که به عنوان نقطه دیگری در راس ریشه دندان قرار گرفته است. فرایندی که در دندانپزشکی به عنوان اندازه گیری رسانایی شناخته می شود.

اپکس لوکیتر های الکترونیکی را از طریق کانال ریشه و بافت های دهان بیمار برای تعیین محل سوراخ آپیکال استفاده می کنند. برای تعیین حد ایده آل اپیکال، انجام هدایت سنجی ضروری و اجتناب ناپذیر است. اپکس لوکیتر ها دارای دو الکترود هستند، یکی به ریشه و دیگری به بدن بیمار متصل است. مدار برق وقتی وارد بدن بیمار می شود، دستگاه در جهت آپیکال به بدن بیمار وارد شود و بافت های پریودنتال را لمس کند.

مانند بقیه تجهیزات و دستگاه ها، استفاده از اپکس لوکتیر نیز دارای نکاتی است:

استفاده تنها از یک روش برای تعیین طول ریشه کانال، ضریب اشتباه را بالا خواهد برد و بهتر است نتایج حاصل از اپکس لوکیتر در کنار رادیوگرافی و سایر روش های دیگری از جمله لمس تنگی اپکس، کن کاغذی و… استفاده شود. اپکس لوکیتر در دندان پزشکی، جایگزینی برای رادیوگرافی نیست، حتی اگر دقت بالاتری نسبت به آن داشته باشد. این دو مکمل یکدیگر هستند و با توجه به خطاهای هر دو در تعیین طول، بهتر است با هم دیگر استفاده شوند.

اکثر اپکس لوکیتورهای نسل‌های سه به بعد در حضور بزاق، هیپوکلریت، مایعات و رطوبت دقت خود را حفظ می‌کنند. ولی این موضوع مربوط به داخل کانال می‌باشد و تاج دندان تا جای ممکن باید خشک و عاری از حضور مایعات باشد.

یکی از فاکتورهای مهم در افزایش دقت اپکس لوکیتور، رعایت اصول اندو می باشد؛ از جمله: برداشت کامل پوسیدگی، برداشت کامل ترمیم قبلی، پیش آماده سازی قبل از تعیین طول و آماده سازی به روش کرون داون.

رعایت ایزولاسیون اصل اساسی استفاده از اپکس لوکیتور‌ها است و بدون ایزولاسیون، احتمال خطا در نتیجه بالا می باشد. البته باید توجه داشته باشید که استفاده از محلول شست و شو و یا لوبریکنت عدم وجود خطا را ۱۰۰% تضمین نمی کند.

از تماس اتصالات دستگاه با بیمار و خود دستگاه مطمئن شوید. اتصالات دستگاه بعد از مدتی دچار استهلاک می شوند و گاهاً به دلیل استفاده از مواد ضدعفونی کننده‌، اطراف آن جرم بسته و دقت کمتری از خود نشان می دهند.

تجربه در استفاده از دستگاه‌ اپکس لوکیتور نقش مهمی ایفا می‌کند و به مرور زمان در مورد نحوه کار کردن با دستگاه اپکس لوکیتورهای مختلف و تفسیر خطاهای اپکس لوکیتورها‌ آشنا می شوید. به طور تجربی احتمال بروز محدوده خطای وسیعی در ریشه‌هایی با طول‌ خیلی بلند، دندان‌هایی با اپکس باز، دندان‌های دچار تحلیل ریشه، حضور ترمیم‌های فلزی یا روکش و دندان های کلسیفیه شده وجود دارد و تفسیر اطلاعات بدست آمده از دستگاه در تعیین محل اپکس نیازمند دقت و تجربه کلینیکی بالایی است.

اکثرا مطالعات عدم تاثیر شرایط بالینی و پالپی دندان (زنده و یا نکروز شده) را در عملکرد اپکس لوکیتورها تائید کرده اند و پیش آماده سازی و استفاده از فایل‌هایی با سایز بالا‌تر، باعث حس اعتماد بیشتر نسبت به نتایج بدست از اپکس لوکیتور‌ می شود.

الزاماً پیشرفت نسل اپکس لوکیتور‌ به معنی افزایش دقت آن نمی باشد و برای خرید دستگاه اپکس لوکیتور از نتایج مطالعات انجام شده توسط آن دستگاه و تجربه همکاران کمک بگیرید.

چند توصیه مهم

  • استفاده از اپکس لوکیتر دندان پزشکی در دندان های نابالغ نتایج رضایت بخشی ندارد.
  • استفاده از اپکس لوکیترها نسبتا آسان است، اگرچه یادگیری و آموزش قبل از استفاده از آن ها امری ضروری است.

بهترین برند برای درمان اپکس در دندانپزشکی چیست؟

DemPex ™ Apex Locator یک وسیله الکترونیکی دستی، دقیق، قابل حمل و کاربرپسند برای استفاده در درمان کانال ریشه است. این وسیله به دندانپزشک کمک می کند تا با اطمینان، سرعت و ایمنی بیشتر درمان ریشه دندان را انجام دهد و تعیین موقعیت سوراخ آپیکال در کانالهای مرطوب و خشک را امکان پذیر می کند.

برخی از عواملی که شما را مجاب می کند تا این محصول انگلیسی را خریداری کنید می توان به کیفیت استاندارد، اندازه و سایز اتوکلاو، امکانات و آپشن های متنوع و خدمات پس از فروش اشاره کرد. از ویژگی های مهم این محصول میتوان به اندازه گیری اتوماتیک، طراحی ارگونومیک، کم حجم و راحت، کاهش نیاز به استفاده از اشعه ایکس و دستگاه رادیوگرافی، افزایش اعتماد به نفس دندان پزشک در حین درمان کانال ریشه دهان بیمار و در آخر فناوری پیشرفته و به روز اشاره کرد.

امیدوارم دانسته باشید که فایده یک دستگاه منحصر به فرد برای اپکس در دندانپزشکی چیست. برای خرید یک اپکس لوکیتر دندان پزشکی خوب باید به چند نکته کلیدی از قبیل راحتی کار برای دندان پزشک، کاهش نیاز به رادیو گرافی اشعه ایکس و کیفیت مناسب و استاندارد یک اپکس توجه کرد. با کارشناسان روبیکان در تماس باشید تا دستگاه مناسب خود را خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *